Емін-паша (маршал)

Матеріал з Кримології
Версія від 18:15, 19 березня 2022, створена ua>InternetArchiveBot (Виправлено джерел: 3; позначено як недійсні: 0.) #IABot (v2.0.8.6)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Помилка Lua: не вдалося створити процес - proc_open недоступна. Перевірте директиви конфігурації РНР "disable_functions". Помилка Lua: не вдалося створити процес - proc_open недоступна. Перевірте директиви конфігурації РНР "disable_functions".

Помилка Lua: не вдалося створити процес - proc_open недоступна. Перевірте директиви конфігурації РНР "disable_functions".
Помилка Lua: не вдалося створити процес - proc_open недоступна. Перевірте директиви конфігурації РНР "disable_functions".
Помилка Lua: не вдалося створити процес - proc_open недоступна. Перевірте директиви конфігурації РНР "disable_functions".
Помилка Lua: не вдалося створити процес - proc_open недоступна. Перевірте директиви конфігурації РНР "disable_functions".

Wikisource-logo.svg [{{localurl:Помилка Lua: не вдалося створити процес - proc_open недоступна. Перевірте директиви конфігурації РНР "disable_functions".}}?uselang=uk Роботи] у Вікіджерелах
Wikiquote-logo.svg [{{localurl:Помилка Lua: не вдалося створити процес - proc_open недоступна. Перевірте директиви конфігурації РНР "disable_functions".}}?uselang=uk Висловлювання] у Вікіцитатах
Помилка Lua: не вдалося створити процес - proc_open недоступна. Перевірте директиви конфігурації РНР "disable_functions".Помилка виразу: неочікуваний оператор <

Емі́н-паша́ (Помилка Lua: не вдалося створити процес - proc_open недоступна. Перевірте директиви конфігурації РНР "disable_functions".) — політичний діяч і науковець, один з найбільш авторитетних учених Османської імперії у першій половині XIX століття в галузі точних наук і військової справи. Маршал, губернатор Дамаску. Син видатного математика, вихідця з Кримського ханства Хусеїна Рифки Кримського. Перший кримський татарин, який закінчив Кембриджський університет.

Біографія

Емін Рифки народився в сім'ї вченого-математика, башходжи Султанського сухопутного військово-інженерного училища Хусеїна Рифки Тамані в 1780-1790-х роках, але точна дата його народження невідома.

До 1835 року навчався в Стамбульській Султанській академії. Коли в Султанській академії було прийняте рішення направити в Англію групу молодих студентів для отримання фундаментальну європейської освіти, серед відібраних кандидатів був і Емін-бей, який вже тоді він подавав великі надії.

Вступивши на факультет точних наук Кембріджського університету, незабаром Емін-бей став одним з найкращих студентів. Після закінчення університету молодий вчений подав в ректорат диплом (написаний французькою) на здобуття посади викладача Кембриджу. Його робота була високо оцінена і невдовзі він розпочав викладацьку діяльність, але якісь досі невідомі обставини змусили його повернутися в Османську імперію.

Після повернення в Стамбул Емін-бей отримав звання генерал-майора і був призначений директором Султанського військового училища — одного з провідних у галузі реформ військових навчальних закладів Османської імперії. Незабаром він стає одним з найбільш авторитетних османських учених в галузі точних наук і військової справи. Через декілька років Емін-бей вже високопоставлений чиновник низки військово-освітніх закладів, а ще через деякий час він отримав почесний титул паші, був призначений членом військової ради, а трохи пізніше і її головою.

Емін-паша став одним з найбільш яскравих представників нової інтелектуальної еліти Османської імперії першої половини XIX століття. Султан і Диван високо цінували його заслуги в галузі освіти і військової справи — з часом він очолив ще один почесний державний орган Меджліс, а також орган, що керував освітою в державі — Мааріф.

На схилі років маршал Емін-паша командував османськими військами в Румелії, а трохи пізніше був губернатором Дамаску. Помер у 1851 році. Після себе Емін-паша залишив ряд опублікованих наукових робіт з математики, фізики та воєнного мистецтва.

Джерела

  • (рос.)
  • (рос.)
  • Помилка Lua: не вдалося створити процес - proc_open недоступна. Перевірте директиви конфігурації РНР "disable_functions". Математик Хусейн Рыфкы Тамани ибн Мухаммад ибн Кырым Гази // Золотоордынское обозрение. — 2015. — Т. 03 — История. Исторические науки, № 3. — С. 143-150. УДК:929.23 (рос.)