Джанібек Ґерай

Матеріал з Кримології
Версія від 14:30, 14 листопада 2023, створена Властарь (обговорення | внесок) (Імпортовано 1 версія)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Шаблон:Особа2 Джанібе́к Ґера́й (Шаблон:Lang-crh3; 15681636) — кримський хан у 16101623, 1624 та 16281635 роках з династії Ґераїв. Син Мубарека Ґерая, онук Девлета I Ґерая. Названий син Селямета I Ґерая.

За правління Гази II Ґерая сім'я Мубарека Ґерая, прихильника Алпа Ґерая, утекла на Кавказ, звідки родом була мати майбутнього хана. Після смерті чоловіка вона одружилася з Фетіхом I Ґераєм, потім — з Селяметом I Ґераєм.

За Селямета I Джанібек був призначений калгою замість Мехмеда Ґерая, що втік. Після смерті прийомного батька успадкував його престол. Впродовж свого перебування при владі показав себе вірним союзником Османської імперії. Брав участь за наказом султана в походах на Персію і Річ Посполиту. У битвах був не особливо удачливий: перемоги чергувалися з великими поразками. У 1630-х рр. для збереження рівноваги сил в східноєвропейському регіоні підтримав Польщу в Смоленській війні проти Московії, зробивши успішні походи в околиці Москви.

Стиль правління відрізнявся демократичністю і схильністю радитися з беями з важливих питань. У 16231628 роках позбувся влади на час правління Мехмеда III. Зійшовши на трон повторно, застав в Кримському ханстві відкриту війну між родами Ширін і Мансур. Своїм поверненням до керма хан був зобов'язаний військовій підтримці Мансурів, що налаштувало проти нього кримські роди. Розколу знаті подолати не зміг. У 1635 році зміщений з престолу султанським указом і відправлений на пенсію на острів Родос, де незабаром помер.

Література

  • Гайворонский Алексей. Созвездие Гераев. — Симферополь, 2003.

Посилання

Шаблон:Rodovid

Шаблон:Кримські хани