Алачук

Матеріал з Кримології
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Версія для друку більше не підтримується і може мати помилки обробки. Будь ласка, оновіть свої закладки браузера, а також використовуйте натомість базову функцію друку у браузері.

Шаблон:Річка Алачук (також Хун — з іран. хун — криниця, водойма, Охун, Езен, Езен, Суук-Су-Йозен, Туака-Йозен) — річка в південно-східному Криму, на території Алуштинської міськради, ліва притока річки Андус, довжиною 11 км. У перекладі з кримсько-татарського Алачук означає курінь[1].

Витік Алачука знаходиться на південно-східному схилі Карабі-яйли, в яру Чігенітра-Богаз, недалеко від однойменного перевалу, але точне місце джерела визначають по різному. Є думка, що річка витікає з Туакської печери, на докладних топографічних картах русло річки простягається набагато вище печери і утворюється злиттям трьох безіменних джерел[2], на яких колись були споруджені ставки[3]. За інформацією Миколи Васильовича Рухлова, наведеної в книзі 1915 «Огляд річкових долин в гірській частині Криму», річка починається з джерела Суук-Су, з дебетом 45970 відер води на добу[4] (близько 6,5 л / сек). Також Рухля згадує відсутність в долині Алачука великих балок і ярів[5], в той же час, на сучасних картах, відзначені впадають в річку яри: зліва — Пікс-Дере, несучі води джерела Несподіваний, нижче за течією, праворуч — Манга -Дере[2] і в нижній течії ліва притока, яр Джафер-Дере[6].

Алачук впадає в Андус в селі Рибаче, за 0,2 км від гирла, на висоті 17 м над рівнем моря[7].

Цікаві факти

Література

  • Горный Крым. Атлас туриста / ГНПП «Картографія», Укргеодезкартографія ; ред.: Д. И. Тихомиров, Д. В. Исаев, геоинформ. подгот. Е. А. Стахова. — К. : ДНВП «Картографія», 2010. — 112 с.

Примітки

Шаблон:Річки Криму

Шаблон:Вікіфікувати Шаблон:River-stub

  1. Посилання доступне в режимі редагування
  2. 2,0 2,1 Атлас. Подорожуємо по гірському Криму. Вид. НВЦ Союзкарта, 2010 р. ISBN 978-966-1505-08-6 Стор. 37
  3. Посилання доступне в режимі редагування
  4. Посилання доступне в режимі редагування
  5. Посилання доступне в режимі редагування
  6. Атлас. Подорожуємо по гірському Криму. Вид. НВЦ Союзкарта, 2010 р. ISBN 978-966-1505-08-6 Стор. 38
  7. Посилання доступне в режимі редагування
  8. Помилка цитування: Неправильний виклик тегу <ref>: для виносок під назвою Военно-топографическая карта Российской Империи 1846-1863 гг. (издавалась до 1919 г.), созданная под руководством Ф.Ф. Шуберта и П.А. Тучкова. Масштаб: 3 версты на дюйм. Ряд: XXXIV, лист: 13. Показаны территории: Таврической губернии не вказано текст